Obchody Dnia Ziemi w szkole podstawowej

Święto "Dzień Ziemi" przypada corocznie w dniu 22 kwietnia. W tym roku ze względu na Święta Wielkanocne obchody tego święta przesunięte zostały w naszej szkole na 25 kwietnia 2025 r. W ramach tego dnia uczniowie klas młodszych i starszych sprzątali najbliższą okolicę budynku szkoły zbierając śmieci. Była to nasza inicjatywa będąca częścią Akcji "Sprzątanie Świata", której finał przypada co roku w trzeci weekend września.

 

Ponadto dla klas starszych zorganizowany został konkurs. Drużyny trzyosobowe reprezentujące klasy 4 - 8 wzięły udział w konkursie wiedzy o ekologii i ochronie środowiska w Polsce. Zmagania trwały dwie godziny a uczniowie w pięciu konkurencjach wykazali się szeroką wiedzą i logicznym myśleniem. Zwycięstwo przypadło uczennicom klasy 7, które najlepiej poradziły sobie z zadaniami konkursowymi. A oto klasyfikacja końcowa:

 

  • I m-ce - klasa 7
  • II m - ce - klasa 8
  • III m - ce - klasa 6
  • IV m - ce - klasa 4
  • V m - ce - klasa 5.

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom a przede wszystkim grupie zwycięzców!

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Ziemi w Przedszkolu

Powrót pięknej tradycji – warsztaty tworzenia baranków z masła

🐏
17 kwietnia w Zespole Szkół w Niebocku znów zapanowała wyjątkowa, przedświąteczna atmosfera. Po kilkuletniej przerwie powróciły warsztaty tworzenia baranków z masła – piękna i nieco zapomniana tradycja, która w tym roku znów połączyła pokolenia i stała się okazją do wspólnej zabawy oraz nauki.
W zajęciach uczestniczyły dzieci z różnych klas, które z ogromnym zaangażowaniem i radością formowały swoje własne baranki. Choć dla wielu była to pierwsza styczność z tą techniką, wszyscy poradzili sobie znakomicie. Z masła, przy pomocy prostych narzędzi i dużej dawki wyobraźni, powstały prawdziwe małe dzieła sztuki.
Oprócz maślanych baranków dzieci robiły też inne ozdoby wielkanocne, np. drewniane pisanki czy zajączki.
Warsztaty były nie tylko świetną zabawą, ale także lekcją o znaczeniu wielkanocnych symboli oraz sposobem na pielęgnowanie polskiej tradycji. Takie inicjatywy pokazują, że nawet w dobie nowoczesnych technologii warto sięgać po dawne zwyczaje, które mają w sobie wyjątkowe ciepło i wartość.
Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie stworzyć coś wyjątkowego – z masła, serca i uśmiechu.🧈🐏

(O. Białas-Szałajko)

Link do filmu z warsztatów TUTAJ

Więcej zdjęć na naszym szkolnym Facebooku TUTAJ

Zajęcia Wielkanocne

W naszym przedszkolu już czuć było wiosnę i świąteczny klimat! Dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w wielkanocnych zajęciach plastycznych i przyrodniczych. Malowały kolorowe pisanki flamastrami, tworzyły urocze papierowe koszyczki, siały pachnącą rzeżuchę – idealną na świąteczny stół oraz wykonały wielkanocne zajączki! Było twórczo, kolorowo i przede wszystkim – radośnie! Dzieci, które brały udział w przedszkolnym konkursie na pisankę lub palmę wielkanocną otrzymały dyplomy oraz drobne upominki od Pani wicedyrektor.

Życzenia świąteczne

Wielkanoc

to czas otuchy i nadziei.

Życzymy, aby Święta Wielkanocne

przyniosły radość

oraz wzajemną życzliwość.

By stały się źródłem wzmacniania ducha.

Niech Zmartwychwstanie,

które niesie odrodzenie,

napełni pokojem i wiarą,

niech da siłę w pokonywaniu trudności

i pozwoli z ufnością

patrzeć w przyszłość.

 

Dyrekcja, nauczyciele , uczniowie oraz pracownicy

Zespołu Szkół w Niebocku

Rocznica chrztu Mieszka I

𝐀𝐤𝐚𝐝𝐞𝐦𝐢𝐚 𝐬𝐳𝐤𝐨𝐥𝐧𝐚 𝐳 𝐨𝐤𝐚𝐳𝐣𝐢 𝐫𝐨𝐜𝐳𝐧𝐢𝐜𝐲 𝐂𝐡𝐫𝐳𝐭𝐮 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢 – 𝐡𝐨ł𝐝 𝐝𝐥𝐚 𝐧𝐚𝐬𝐳𝐞𝐣 𝐭𝐨𝐳̇𝐬𝐚𝐦𝐨𝐬́𝐜𝐢
14 kwietnia to dzień, który mocno wpisał się w losy naszego narodu. Przez wieloma laty tego właśnie dnia w 966 roku, książę Mieszko I przyjął chrzest, dając tym samym początek chrześcijańskiej Polsce. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowana została uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów klasy III.
Młodzi artyści z wielką powagą i zaangażowaniem podjęli się przedstawienia wydarzeń sprzed niemal 1100 lat. Akademia była nie tylko wyrazem pamięci o jednym z najważniejszych momentów naszej historii, ale też lekcją patriotyzmu i tożsamości narodowej.
Występ rozpoczął się krótką narracją wprowadzającą widzów w realia świata z X wieku. Z prostotą i zrozumieniem młodzi narratorzy opowiedzieli o wierzeniach dawnych Słowian, o tym, kim był Mieszko I i jak wyglądało jego życie przed przyjęciem chrztu. Dzieci przedstawiły tańcem pogańskie zwyczaje, a później, już w poszczególnych scenach, ukazana została droga Mieszka do przyjęcia chrześcijaństwa. Szczególne poruszenie wywołał moment, w którym Mieszko prosił króla Bolesława Srogiego o rękę księżniczki Dobrawy – dzieci z klasy III odegrały tę scenę z dużą dojrzałością, podkreślając w niej rolę małżeństwa jako kroku ku jedności i przemianie duchowej państwa Polan.
Najważniejszym punktem programu była oczywiście scena chrztu Mieszka – skromna, ale pełna znaczeń i symboli. Młodzi artyści zadbali tutaj o każdy szczegół – od strojów inspirowanych epoką, po odpowiednią oprawę muzyczną i dekoracyjną.
Cała akademia była wzruszającym świadectwem tego, że nawet najmłodsze pokolenie potrafi zrozumieć wagę przeszłości. Dzieci, dzięki występowi nie tylko nauczyły się faktów historycznych, ale i poczuły dumę z bycia Polakami.
Na zakończenie wspólnie odśpiewano nastrojową pieśń o Mieszku I, o którym pamięta wiele pokoleń dzięki jego wielkim czynom.
Całe przedsięwzięcie związane z upamiętnieniem chrztu Polski poprzez akademię szkolną, wywieszenie flagi oraz gazetki ścienne i pogadanki na lekcjach historii i języka polskiego wpisało się w ogólnopolską akcję propagowaną przez Fundację „SŁOWO”.
Cieszymy się, że nasza szkoła również dołączyła do tego pomysłu, podkreślającej wagę aktu chrystianizacji dla naszej Ojczyzny i uświadamiając uczniom jego kluczowe znaczenie dla rozwoju państwowości polskiej.

JR-Ż

 

PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ TUTAJ

 

Gratulacje dla zwycięzców

W sobotę 12 kwietnia ogłoszono wyniki konkursu plastycznego co roku organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Dydni  pod nazwą "Palma i pisanka wielkanocna".
Nasi laureaci w tegorocznym konkursie to:

Franciszek Filip,
Lena Stabryła,
Paulina Sołkowicz,
Gabriel Myćka.

Serdecznie gratulujemy.

Zajęcia otwarte u "Wędrowniczków"

W dniu 10. Kwietnia 2025r. przedszkolaki z grupy „Wędrowniczki” zaprosiły swoich Rodziców do Przedszkola na zajęcia otwarte. Na to spotkanie dzieci starannie się przygotowały organizując przedstawienie pod tytułem: „Witaj Wiosno”. W czasie swojego występu mali artyści tańczyli, śpiewali piosenki oraz przedstawili krótkie scenki o tematyce wiosennej. Bardzo licznie przybyli Rodzice z wielką radością oglądali występy swoich pociech nagradzając ich dużymi brawami i słodyczami. Na zakończenie wszyscy wspólnie wykonywali ozdoby wielkanocne według własnego pomysłu oraz materiałów, które przynieśli Rodzice. Bardzo dziękuję wszystkim za poświęcenie swojego czasu i przybycie na to spotkanie.
Małgorzata Dmitrzak

Pełna galeria tutaj

Pożegnanie z Mileną

Pożęgnanie z Mileną Mazur - byłą uczennicą naszej szkoły.

Nasz uczeń laureatem konkursu geograficznego!

31 marca 2025 roku Kuratorium Oświaty w Rzeszowie opublikowało wyniki wojewódzkiego etapu konkursu geograficznego dla uczniów szkoły podstawowej. Na liście laureatów konkursu znalazł się nasz uczeń - Błażej Żak. Po przejściu etapu szkolnego i rejonowego z wysokim wynikiem zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego i 14 marca świetnie go napisał.

 

Błażej w roku szkolnym 2024/25 wziął udział w konkursie geograficznym po raz trzeci i po raz trzeci uzyskał tytuł laureata! Jest to jego wspaniałe osiągnięcie poparte ogromem pracy i poświęconego czasu a także talentem.

 

Serdecznie gratulujemy Błażejowi a także jego rodzicom, którzy wspierali go w drodze do sukcesu!