Święto Patrona Szkoły
Święto Patrona Szkoły
06 marca 2025
Jadwiga Rajtar - ŻaczekCześć i chwała Jagielle!
4 marca bieżącego roku świętowaliśmy Dzień Patrona naszej szkoły króla Władysława Jagiełły, który w tradycji historycznej zajmuje ważne miejsce jako władca wyjątkowo zasłużony dla Polski i Europy. To właśnie 4 marca 1386 roku w katedrze na Wawelu arcybiskup gnieźnieński koronował Władysława Jagiełłę na króla Polski. Od niego wywodzi się dynastia Jagiellonów, z której panowaniem związane są czasy największej świetności Korony Królestwa Polskiego.
Z tej okazji społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi wzięła udział we mszy świętej w miejscowym kościele parafialnym. Koncelebrowali ją ksiądz proboszcz Andrzej Szkoła oraz zaproszony do jej sprawowania długoletni proboszcz tej parafii – ks. Edward Stępień. Liturgię ubogaciła swoim śpiewem mała diakonia muzyczna pod opieką Jadwigi Rajtar – Żaczek z pomocą techniczno-akustyczną Tomasza Żaczka.
Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkolnej sali gimnastycznej. Rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu narodowego.
Następnie głos zabrała dyrektor Beata Dżoń, która powitała przybyłych na uroczystość gości. A zaszczycili nas swoją obecnością wójt Gminy Dydnia Bożena Chorążak, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Delegatura w Krośnie Aldona Dydek, ksiądz prob. Andrzej Szkoła, ksiądz Edward Stępień, ksiądz Wojciech Janusz, dyrektor GOKBPiW – Aneta Reszut, przewodnicząca RR Magdalena Surmacz wraz z prezydium, sołtys wsi Maciej Dżoń, radni Dawid Kaseja i Tomasz Żaczek, dyrektorzy szkół w osobach: Agnieszki Król, Zuzanny Dmitrzak, Marty Rachwał, Doroty Bluj, Dariusza Klimowicza oraz nauczyciele i pracownicy emeryci: Renata Sieńczak, Jolanta Irzyk, Alicja Adamska, Ewa Hołówka, Helena Sąsiadek, Andrzej Zajdel, Jadwiga Adamska, Wojciech Adamski, Zofia Kostecka.
Na tę szczególną okazję uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowali inscenizację nawiązującą do najważniejszego wydarzenia historycznego związanego z panowaniem Władysława Jagiełły jakim była bitwa pod Grunwaldem zakończona klęską wojsk krzyżackich. Okolicznościowa dekoracja wykonana przez Ewę Zawadę – Chorążak, stroje, muzyka, odwołanie do obyczajów średniowiecznych oraz pięknie wykonana pieśń „Bogurodzica” pozwoliły aktorom nie tylko przypomnieć postać Władysława Jagiełły, ale choć na krótką chwilę przenieść widzów do epoki Jagiellonów. Nie była to jedyna pieśń wykonana przez chór szkolny pod opieką Jadwigi Rajtar-Żaczek, bo wielu emocji dostarczyły wszystkim: hymn o królu Władysławie Jagielle, żywa piosenka o Krakowie oraz wzruszający utwór o miłości do ziemi ojczystej „Pytasz mnie”.
Bardzo wymownym akcentem łączącym epickość historii z przesłaniem dla współczesności było pojawienie się na scenie młodych ludzi, którzy przypomnieli, że Grunwald był czymś więcej niż bitwą, bo stał się symbolem jedności, odwagi i mądrości. Dziś walczymy na innych polach – wojsko, szkoły i uniwersytety, naukowcy, sportowcy, politycy kontynuują dziedzictwo tych, którzy walczyli za przyszłość. Dziś jesteśmy niepodległym narodem, silnym w Europie.
Tej wyjątkowej uroczystości towarzyszył również moment rozdania nagród zwycięzcom konkursu oraz turnieju rycerskiego. Odbyły się one pod opieką nauczycieli Marzeny Czerkies oraz Elżbiety Pocałuń.
W konkursie wiedzy o Patronie królu Władysławie Jagielle nagrodzeni zostali:
W kategorii klas I-III
I miejsce – Aleksandra Kaseja
II miejsce – Hubert Kopiczak
III miejsce – Magdalena Gromek
W kategorii klas IV – VIII
I miejsce – Adam Pytlowany
II miejsce - Karol Pytlowany
III miejsce – Szymon Lasek
Natomiast w klasowym turnieju rycerskim miejsca uplasowały się następująco:
I miejsce – klasa 5
II miejsce – klasa 6
III miejsce – klasa 4
Dyplomy oraz nagrody wręczyły wójt Bożena Chorążak oraz starszy wizytator Kuratorium Aldona Dydek. W stronę zwycięzców popłynęły słowa uznania i gratulacje oraz słodki poczęstunek.
Przyszedł czas na zabranie głosu przez naszych zacnych gości. Pani Aldona Dydek w swojej przemowie zwróciła uwagę na to, że ważne jest pielęgnowanie pamięci o takich wyjątkowych postaciach jak Jagiełło, gdyż był on niewątpliwie jednym z największych wodzów swoich czasów i wybitnym dyplomatą, który cieszył się respektem władców Europy.
Z kolei Pani Bożena Chorążak podkreśliła, że postawa króla - naszego Patrona uczy nas szacunku, odpowiedzialności, pokory i odwagi – wartości, które powinniśmy kultywować każdego dnia w naszej szkole.
Tym wspaniałym akcentem została zakończona oficjalna część obchodów Dnia Patrona, której dokonała dyrektor Beata Dżoń, zwracając się po raz kolejny z podziękowaniami do szanownych gości oraz wszystkich, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wyjątkowego dnia.
M. Adamska
Pełna fotorelacja na naszej stronie facebookowej ~kliknij tutaj
~~~~~~~~~~~~~~~~~~