Orszak Trzech Króli — 6 stycznia 2022

Już drugi w historii Niebocka Orszak Trzech Króli za nami.
Cóż można o nim powiedzieć? Było wspaniale, barwnie i klimatycznie (nieoczekiwanie sypnęło śniegiem)!
Przed rozpoczęciem Orszaku odbyła się Msza św. w niebockim kościele, którą sprawowali nasi duszpasterze — ksiądz proboszcz Andrzej Szkoła i ksiądz wikariusz Szczepan Wiśniewski. Ksiądz proboszcz w homilii podkreślił jak ważne jest, abyśmy podtrzymywali i kultywowali w naszej małej ojczyźnie tradycje chrześcijańskie, wśród których są też uroczyste obchody Święta Objawienia Pańskiego. Podkreślił, że należy się cieszyć pełnią chrześcijańskiej radości, że Bóg stał się człowiekiem, że narodził się w betlejemskiej stajni i objawił światu pogańskiemu, a symbolem tego jest przyjście pasterzy i Mędrców.
Po Mszy Św. około godziny 15.00 Orszak Trzech Króli wyruszył spod kościoła i wiódł do naszego parku, a wszystko to w klimatycznym nastroju przy padającym śniegu i dźwiękach kolędy „Mędrcy Świata”. Na czele jechały konne sanie, w których siedzieli trzej mędrcy i inne postacie kojarzone z szopką betlejemską, a za nimi podążali wszyscy uczestnicy barwnego korowodu w koronach i ze śpiewnikami kolędowymi, o które zadbał ksiądz Andrzej. Za udostępnienie powozu konnego i prowadzenie go dziękujemy w tym miejscu panu Dominikowi Cyparskiemu.
Orszak doszedł do parku na plac przed przedszkolem, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Pani dyrektor Bożena Chorążak podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego pięknego przedsięwzięcia: księdzu proboszczowi, nauczycielom, dzieciom, kołu gospodyń, strażakom, pracownikom szkoły, radzie rodziców, pracownikom GOK, głównej koordynatorce występu pani Ewie Zawadzie-Chorążak oraz współorganizatorom p. Małgorzacie Adamskiej oraz ks. Szczepanowi Wiśniewskiemu, akompaniatorom p. Monice Krowiak i p. Jadwidze Rajtar-Żaczek i w końcu wszystkim zebranym na Orszaku mieszkańcom Niebocka i okolic. Obecna na uroczystości Pani Wójt Alicja Pocałuń również podziękowała za zaproszenie i życzyła wszystkim zebranym szczęścia i zdrowia w nowym roku.
Po powitaniach i podziękowaniach młodzież szkolna wystawiła plenerowe jasełka opowiadające między innymi o trzech Mędrcach ze Wschodu i ich drodze do Betlejem, a dziewczynki ze szkolnego chórku zaśpiewały kilka radosnych kolęd i pastorałek do akompaniamentu gitar.
Po występie ksiądz proboszcz Andrzej Szkoła zaprosił wszystkich do wspólnego kolędowania przy ognisku. Kolędowanie z pewnością nie byłoby tak donośne, gdyby nie zaplecze kulinarne zapewnione przez szkolną Radę Rodziców i pracowników przedszkolnej kuchni, którzy częstowali wszystkich pyszną grochówką oraz ciepłą herbatą i kawą, natomiast nasze niezawodne członkinie Koła Gospodyń na czele z przewodniczącą p. Elą Fijałką serwowały zebranym smakowite kapuśniaczki, rogaliki i ciasteczka. Nad bezpieczeństwem korowodu oraz nad ogniskiem czuwali druhowie niebockiej drużyny strażackiej, zatem wszystko było dopięte na ostatni guzik. Przy ognisku na akordeonie przygrywał do kolęd pan Szymon Rachwał, a wsparcie wokalne zapewniła jego żona Wanda – wieloletnia solistka kapeli ludowej „Przepióreczka”.
Wspaniałe jest to, że w obecnych bardzo trudnych czasach udało się włączyć do wspólnego działania tak liczne grono osób i organizacji i że tak ciepło zostało ono przyjęte przez naszą lokalną społeczność.
Nasz drugi historyczny niebocki Orszak Trzech Króli doszedł do skutku, bo wszyscy zadziałali zgodnie z piękną myślą, że „połączenie sił to początek, pozostawanie razem to postęp, a wspólna praca to sukces” (H. Ford). Dziękujemy więc raz jeszcze wszystkim za wszystko i, miejmy nadzieję, do zobaczenia za rok na trzecim Orszaku! (JR‑Ż)

 

Tagi:

 

Więcej wpisów w kategorii Podstawówka