Wycieczka do Krosna – miasta szkła

Wtorek 14 grudnia był dniem, na który z niecierpliwością czekali uczniowie klas I‑III naszej szkoły. W dniu tym pojechaliśmy na wycieczkę do Krosna. Była ona dofinansowana z programu „Poznaj Polskę” Ministra Edukacji i Nauki. Dzięki temu programowi mogliśmy niewielkim nakładem własnych środków skorzystać z możliwości zwiedzenia ciekawych miejsc w naszej okolicy.

Pierwszym punktem naszego programu była wizyta w Centrum Dziedzictwa Szkła. Tu zobaczyliśmy pokazy hutnicze, ręczne wyrabianie przedmiotów szklanych i ich ozdabianie, braliśmy czynny udział w tworzeniu szklanych medali i uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których samodzielnie malowaliśmy bombki na swoje choinki. Obejrzeliśmy mnóstwo przepięknych wytworów i obserwowaliśmy ludzi podczas ich trudnej pracy. Świetnie bawiliśmy się spoglądając na swój wizerunek w sali krzywych luster.

Następnie pojechaliśmy do Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej – jest to placówka, która łączy w sobie muzeum i dom kultury. Oprócz zwiedzania wystaw prezentujących bogate tradycje ziemi krośnieńskiej mogliśmy posłuchać oryginalnych pieśni z tego regionu, obejrzeć stare zdjęcia, bawić się w wirtualnej przymierzalni, a siedząc w drabiniastym wozie posłuchać starej legendy o krośnieńskich dzwonach lub historii miłosnej Anny i Stanisława Oświęcimów. Obie legendy prezentowane były w animowanej, interaktywnej wersji. Wielką atrakcją były zajęcia rękodzielnicze „Motanki”, na których należało samodzielnie wykonać laleczkę ze szmatek – i nie było to takie łatwe. Musimy poćwiczyć wiązanie supełków!

To tylko namiastka atrakcji, jakie tego dnia na nas czekały. Nie sposób opisać ich wszystkich. Znaczną ich część pokazują załączone poniżej zdjęcia.

Po trudach całego dnia czekał na nas smakowity posiłek w „Jasiu Wędrowniczku” w Rymanowie. Nasza wycieczka była bardzo udana i zapadnie na długo w pamięci każdego z uczestników.

A. Adamska

 

Tagi: , ,

 

Więcej wpisów w kategorii Podstawówka