„Tyle razy pragnęłaś wolności…” występ uczniów z okazji 103. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze”  to słowa, które wypowiedział przed laty Józef Piłsudski.  Są one prawdziwe i aktualne do dziś. Obecnie to na nas właśnie ciąży patriotyczny obowiązek dbania o to, co wywalczyli nasi przodkowie. Pokolenia ludzi żyjących w XXI wieku powinny w szczególny sposób obserwować, czy niepodległość nie musi być ponownie otoczona troską i czy przywilej budzenia się każdego dnia w wolnym kraju nie jest ponownie zagrożony przez różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, czy działania jednostek żądnych władzy.

Nasi uczniowie w dniu 11 listopada br., po uroczystej Mszy Świętej odprawionej przez księdza proboszcza Andrzeja Szkołę w intencji Ojczyzny, starali się sprostać temu patriotycznemu wyzwaniu i ukazać, jak wielką wagę ma dla nich poczucie, że żyją w wolnym kraju. W słowach wierszy i piosenek nawiązywali do naszej narodowej tradycji, której sedno zamyka się w trzech ważnych słowach: Bóg, Honor, Ojczyzna. Przesłanie, które przekazały dzieci zebranym w kościele i przed kamerą internetową widzom, miało przede wszystkim podkreślić, że nie da się utrzymać naszej polskości bez wiary chrześcijańskiej i bohaterskich, jasnych postaw, które towarzyszyły naszym przodkom, odkąd tylko Polska zaistniała na mapie Europy, a jeszcze bardziej w czasach, kiedy z tej mapy zniknęła na przeszło sto lat. Uczmy się tego i wytrwale przekazujmy te idee kolejnym pokoleniom.

(…)

Miejcie odwagę! Nie tę jednodniową,

Co w rozpaczliwym przedsięwzięciu pryska,

Lecz tę, co wiecznie z podniesioną głową

Nie da się zepchnąć z swego stanowiska.

(…)

Lecz nie przestajmy czcić świętości swoje

I przechowywać ideałów czystość;

Do nas należy dać im moc i zbroję,

By z kraju marzeń przeszły w rzeczywistość.[1]

 

[1] Adam Asnyk, Miejcie nadzieję  (fragm.)

Zapraszamy do obejrzenia fragmentów występu oraz galerii zdjęć.

(JR‑Ż)

 

Tagi: , ,

 

Więcej wpisów w kategorii Podstawówka