Legendy i historie naszej miejscowości oraz dalsze poznawanie jej zakątków

Kontynuując innowację związaną z poznawaniem naszej miejscowości i wykorzystując piękne słoneczne przedpołudnie 28 października,  udaliśmy się wraz z panią wychowawczynią na znane niebockie wzgórze zwane Kawulą. Po drodze zatrzymaliśmy się przy położonym w centrum wsi pamiątkowym obelisku upamiętniającym 550-lecie Niebocka, które było obchodzone w 1994 roku oraz 100-lecie Niepodległości Polski, które upamiętnialiśmy całkiem niedawno, bo w 2018 roku. Od obelisku spacerkiem pokonaliśmy niezbyt długą trasę, przechodząc przez dzielnicę Pasterniki, gdzie znajduje się apteka i ośrodek zdrowia. Następnie doszliśmy do stadionu sportowego i na skrzyżowaniu skręciliśmy w prawo w kierunku Potoków. Stamtąd zaś, po około 200 metrach, ponownie skręciliśmy w prawo udając się już bezpośrednio na szczyt Kawuli. Podziwiając przepiękną jesienną panoramę Niebocka, ze śpiewem na ustach dotarliśmy pod kurhan. Wcześniej, na lekcji nasza pani przeczytała nam jego historię, którą zaczerpnęła z książki o Niebocku, autorstwa p. Salomei Golli. Dzięki temu wiedzieliśmy już, że  „W Niebocku na wzniesieniu zwanym Kawula znajduje się „kurhan” — „mogiła rycerska” z XV-XVI wieku . Została ona zniszczona w 1949 roku, ale młodzież szkolna i strażacy odbudowali ją początkiem lat 90-tych ubiegłego wieku. Niektórzy powiadają, że nie spoczywają w tym kurhanie rycerze, ale ludzie którzy przed laty zmarli na cholerę.

Jednak nie tylko o kurhanie dowiedzieliśmy się na lekcji. Okazało się, że Kawula skrywa w sobie pewną legendę. Poznaliśmy jej treść także przed naszą wyprawą. Pani przeczytała nam tę historię ze zbioru „Legend i opowieści Ziemi Dydyńskiej” Andrzeja Potockiego. Legenda mówi, że podobno pod ziemią na Kawuli znajduje się zapadnięty kościół, którego dzwony słychać raz do roku na Wielkanoc. Niektórzy z nas mają nawet postanowienie, by na wiosnę udać się na wzniesienie, przyłożyć ucho do ziemi i to sprawdzić. 😉

W wyśmienitych nastrojach wróciliśmy do szkoły. Wspaniale jest poznawać to, co niby tak bliskie, a jednak do tej pory nie było nam znane. Wkrótce kolejna wyprawa i następna relacja. Już nie możemy się doczekać…

Uczniowie klasy II

 

 

Tagi: , , , ,

 

Więcej wpisów w kategorii Podstawówka