Poznajemy tajemnice kopalni soli w Bochni

20 września br. trzydziestoosobowa grupa uczniów z klasy  II i III oraz IV i V miała okazję uczestniczyć w ciekawej wycieczce szkolnej do Kopalni Soli w Bochni.

Po dotarciu na miejsce, uczestnicy i opiekunowie zjechali głęboko pod ziemię górniczą windą i pod okiem przewodników udali się na spotkanie z tajemniczymi bohaterami bocheńskich legend i podań. Najpierw jednak, wraz z duchem kopalni,  trzeba było przenieść się w odległe czasy średniowiecza, aż do 1248 roku, kiedy to wydobycie soli na tych terenach miało swój początek. Przejażdżka podziemnym pociągiem oraz napotykanie w długich, solnych korytarzach postaci z minionych epok, związanych z bocheńską kopalnią, były dla dzieci ogromnym przeżyciem. Mali odkrywcy mieli nie lada okazję, aby rozwinąć w tym ciekawym miejscu swoją wyobraźnię, a jednocześnie był to dla nich nieszablonowy sposób na spotkanie z historią i takimi postaciami jak książę Bolesław Wstydliwy, jego żona Kinga, czy król Kazimierz Wielki.
Zwiedzanie kopalni, przy ciekawych opowieściach panów przewodników, pozostawiło w każdym z uczestników bezcenne wspomnienia i wzbogaciło każdego z nich w nowe pokłady wiedzy łączącej różne dziedziny historii, przyrody, czy języka polskiego.

Odkrywanie podziemnych tajemnic Bochni zostało zwieńczone w kopalnianej restauracji, gdzie pyszny obiadek zajadały ze smakiem nawet nasze szkolne niejadki.

Każdy, nieco zmęczony, ale też podekscytowany i pełen wrażeń wrócił do domu. Myślimy, że ta niesamowita przygoda pozostanie na długo w pamięci dzieci, a one same teraz już na pewno będą znały odpowiedź na pytanie Skąd się wzięła sól?

JR‑Ż

 

 

Tagi: , , ,