Dzień Wolontariatu z Patronem Św. Janem Kantym

20 października w naszej szkole odbyła się wieczornica z okazji Dnia Wolontariatu związanego bardzo ściśle z wspomnieniem liturgicznym Patrona Szkolnego Koła Caritas św. Jana Kantego. Uroczystość poprzedzona była jednodniowymi rekolekcjami prowadzonymi przez Ks. Proboszcza Andrzeja Szkołę oraz Wikariusza Ks. Michała Deryło.

W niedzielne popołudnie na sali gimnastycznej naszej szkoły licznie zebrali się goście, którzy odpowiedzieli na zaproszenie, aby razem z wolontariuszami świętować ten dzień. Dyrektor Pani Bożena Chorążak pięknie przywitała przybyłych: Ks. Andrzeja Szkołę, Kierownika Stacji Caritas oddział w Dydni P. Gabrielę Wójtowicz,  radnych wsi Niebocko P. Krzysztofa Kopczyka i P. Tomasza Żaczka, sołtysa wsi P. Macieja Dżoń, mieszkańców  Niebocka, rodziców uczniów uczęszczających do naszej szkoły, wszystkie dzieci, radę pedagogiczną oraz pracowników obsługi szkoły.

Następnie młodzież z klasy VIII w krótkiej, lecz bardzo treściwej scence pantomimicznej zatytułowanej „Ręce” przekazała sens niesienia pomocy innym ludziom. To Bóg dał nam ręce, abyśmy używali ich tylko do dobrych czynów.

Natomiast uczniowie z klasy V, w otoczeniu przepięknej scenografii autorstwa P. Matyldy Myćki, zaprezentowali przedstawienie zatytułowane „Jest taki kwiat…”, które zostało ubogacone piosenkami pięknie wykonanymi przez uczniów koła muzycznego prowadzonego przez P. Jadwigę Rajtar-Żaczek. Podziękowania kierujemy również w stronę akompaniatorki P. Moniki Krowiak.

Bajka Ks. Malińskiego została wybrana nieprzypadkowo, ponieważ jej przesłanie uświadamia nam wszystkim, że jeśli tylko się postaramy, dobro może stać się udziałem każdego z nas. W finałowej scenie przedstawienia padają słowa: Każdy z nas ma taki kwiat w duszy. I Ty też. Kwiat Twojego sumienia. Jeśli wieczorem w Twojej duszy jest ciemno, smutno i zimno, to znaczy, że Twój dzień, który przeszedł, nie był dobry. A jeśli wieczorem jesteś szczęśliwy, Twoja dusza napełniona jest szczęściem, światłem, muzyką, to znaczy, że Twój dzień był dobry. Warto o to zabiegać, bo jak powiedział Cyceron „Między dobrymi wszystko dobrze się układa”.

Należy dodać, że uczniowie wystąpili na scenie po raz pierwszy, ćwicząc swoje zdolności podczas zajęć szkolnego kółka teatralnego i przyznać, że ich debiut był udany. Młodzi aktorzy świetnie wcielili się w grane przez siebie postacie, za co widownia nagrodziła ich gromkimi i długimi brawami. Podziękowania należą się również wszystkim rodzicom, którzy poświęcili sporo czasu, aby wykonać tak wspaniałe kostiumy sceniczne dla swoich dzieci.

Wymownym akcentem Dnia Wolontariusza było wręczenie uczniom klasy VII Nominacji Wolontariackich. Na prośbę Pani Dyrektor dokonali tego Ks. Proboszcz Andrzej Szkoła oraz Kierownik Caritasu P. Gabriela Wójtowicz. Nominowani dołączyli do grona tej młodzieży, która udział w wolontariacie potraktowała jako możliwość niesienia innym pomocy, pielęgnowania miłości bliźniego i odczuwania tej wspaniałej radości, kiedy na ich oczach zmieniało się czyjeś życie.

Hasło wolontariusza brzmi: Odważ się zrobić najpierw choć mały krok — pomóż jednej osobie, jednej rodzinie. Później sam będziesz chciał więcej…!!! 

M. A.

 

 

 

 

 

 

Tagi: , , , , , ,

 

Więcej wpisów w kategorii Podstawówka