Wycieczka do Bochni i Krakowa

Wyjazdy szkolne są niezwykle istotnym elementem uzupełnienia programu szkolnego. Pozwalają poznać świat i wiele zagadnień w praktyce, w realnych sytuacjach, a także zdobyć cenne doświadczenie oraz zweryfikować wiedzę zdobytą w klasie.

I w takim właśnie celu wybrali się na wycieczkę uczniowie naszej szkoły z klas III, IV, V,VI oraz VII wraz ze swoimi opiekunami.

Odbyła się ona w dniach 20–21 maja, a miejscem docelowym był Kraków. Po drodze zatrzymaliśmy się w Bochni, aby tam zwiedzić najstarszą w Polsce Kopalnię Soli, która obecnie stanowi jedno z najważniejszych podziemnych atrakcji turystycznych Polski. Kopalnia ta w 2013 r. została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Czekało tam na nas wiele atrakcji i niespodzianek. Z trzech możliwych do przejścia tras, dzieci przeszły tę dostosowaną do ich możliwości – multimedialną, która wywarła na nich ogromne wrażenie. Pokonywali ją najpierw za pomocą kolejki ciągniętej przez lokomotywę „Kuba”, aby potem przenieść się o kilkaset lat w przeszłość. Spotkali się tam z duchem zakonnika, królami, kupcami z Genui, czy zwykłymi górnikami, a nawet z koniem „Kubą” pracującym w kopalni. Dzieci na żywo mogły zobaczyć interesujące wyrobiska, ciekawe zjawiska geologiczne oraz piękne rzeźby, a także odwiedzić kaplicę św. Kingi, jedyną budowlę sakralną, przez którą wiodą tory kolejowe i co jakiś czas przejeżdża pociąg.

Kolejnym bardzo atrakcyjnym miejscem w planie naszej wycieczki był Ogród Doświadczeń, w którym w znajduje się ok. 60 dydaktycznych urządzeń edukacyjnych. Są to konstrukcje i modele pozwalające na poznawanie praw fizyki i świata przyrody. Po zmaganiach związanych z udziałem w różnego rodzaju doświadczeniach udaliśmy się do krakowskiego ZOO, które obecnie posiada 260 gatunków – około 1500 sztuk zwierząt. Jego powierzchnia wynosi prawie 17 ha, a więc było co podziwiać.

Bardzo zmęczeni udaliśmy się do schroniska się na pyszną obiadokolację oraz na zasłużony odpoczynek.
Następnego dnia wybraliśmy się na Wawel, najsłynniejszy zamek w Polsce. Tam zwiedziliśmy wnętrze Katedry – największej polskiej świątyni oraz Krypty, które mieszczą groby królów, członków ich rodzin, a także artystów i zasłużonych Polaków. Odważnie wyszliśmy na wieżę, gdzie mogliśmy zobaczyć Dzwon Zygmunta, a potem w pięknych komnatach zamkowych podziwiać zdobiące je kosztowne posagi, obrazy, malowidła, które przedstawiały historię człowieczeństwa począwszy od czasów prehistorycznych. Dziś Zamek Królewski wpisany jest na listę UNESCO i jest jednym z ważniejszych zabytków w Polsce .

W Krakowie odwiedziliśmy jeszcze słynne okno Papieskie na ulicy Franciszkańskiej oraz spędziliśmy miłe chwile na Rynku Krakowskim, podziwiając kościół Mariacki, Sukiennice oraz wieżę ratuszową. Tam mogliśmy zaopatrzyć się w pamiątki, by po powrocie do domu jeszcze przez długi czas przypominały nam o tak wspaniałej wycieczce.

MA

 

 
 

Więcej wpisów w kategorii Bez kategorii