Wędrowaliśmy ścieżkami Grabownicy na V Rajdzie Świętojańskim

      Już po raz czwarty uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Rajdzie Świętojańskim organizowanym przez organizacje pozarządowe z Grabownicy Starzeńskiej. Zaprosiła nas Grupa Dobra Myśl we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi Grabownica oraz dyrekcją Szkoły Podstawowej w Grabownicy. Tematem przewodnim rajdu była 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a hasłem przewodnim – „Wspólne dobro – Niepodległość”.

      16 czerwca o godzinie 10.50 grupa uczniów klasy VII naszej szkoły wyjechała do Lalina na miejsce zbiórki jednej z trzech grup wędrujących prajd 2018 01rzez nieznane wcześniej ścieżki Grabownickich lasów. Spotkaliśmy się z grupą przewodników, opiekunem  oraz uczestnikami rajdu z Grabownicy pod cerkwią w Lalinie. Dzięki uprzejmości tutejszych włodarzy obejrzeliśmy kościółek wewnątrz, gdzie zachowały się zabytkowe elementy wystroju cerkwii. Następnie wyruszyliśmy na trasę. Podczas krótkich przerw dla odpoczynku przewodnicy zapoznawali nas z historią odzyskania niepodległości oraz z postaciami, które odegrały ważną rolę w tych trudnych dla Polski czasach. Żmudna wędrówka po błotnistych leśnych traktach doprowadziła nas na tzw. „Piaski” na terenie kopalni w Grabownicy, gdzie uczestnicy rajdu łąmali głowy nad testem wiedzy o Powiecie Brzozowskim oraz o historii odzyskania przez Polskę niepodległości.rajd 2018 02

     Kolejny etap rajdu zaprowadził nas do kościoła w Grabownicy, obok którego stoi 400‐letni dąb, pomnik przyrody. To tu spotkaliśmy pozostałych uczestników rajdu i wzięliśmy udział w ceremonii nadania imienia „Józef” temuż drzewu. Następnie powędrowaliśmy do właściwego celu naszej wyprawy — Małego Skansenu. Tam właśnie zastaliśmy rozpalone ognisko, zjedliśmy żurek z jajkiem oraz piekliśmy kiełbaskę. Nasi przedstawiciele wzięli udział w konkursach i zabawach, Weronika Fic otrzymała wyróżnienie w konkursie krasomówczym, zespół w składzie: Oliwia Bartkowska, Klaudia Sąsiadek, Weronika Fic, Patrycja Pawlikowska, Maja Czebieniak i Aleksandra Wójcik wywalczyły III miejsce w konkursie piosenki turystycznej. Dodatkowo nasza drużyna przeciągała linę, skakała w workach, bawiliśmy się świetnie. Michał Krzysik w konkursie „z opiekunem” zamienił w mumię (owinął papierem toaletowym) panią Holik, niestety nie wygrał, bo nie wykorzystał całej rolki, ale było blisko… rajd zakończył się o 21.30, wróciliśmy do domów zmęczeni, ale zadowoleni.

      W czasie rajdu zawiązały się nowe znajomości, spotkaliśmy uczestników z różnych szkół: z Górek, z Przysietnicy i z Grabownicy. Dziękujemy serdecznie organizatorom rajdu, a szczególnie Grupie Dobra Myśl, która pamięta o naszej szkole i co roku zaprasza nas na tę przygodę.

BH

Szukajcie nas w fotorelacjach z rajdu:

Fotorelacja grupy 1 (to nie my, ale jesteśmy na zdjęciach z Małego Skansenu)

Fotorelacja grupy 3 (to my!)

 

 

Tagi: