Wycieczka edukacyjna klas I — III

10 kwietnia uczniowie klas I‐III wraz ze swoimi nauczycielami wybrali się na wycieczkę edukacyjną do Sanoka.

Na początku dzieci uczestniczyły w lekcji muzealnej w sanockim Skansenie —  „Nie święci garnki lepią” – były to warsztaty, które odbyły się w budynku edukacyjnym, dotyczące wyrobów z gliny. Każde dziecko miało możliwość samodzielnego lepienia z gliny ciekawych postaci, biżuterii i rzeczy. Przekonaliśmy się, że praca „garncarza” wcale nie należy do najłatwiejszych. Powstałe „dzieła” dzieci zabrały ze sobą do domu.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku. Dzięki uprzejmości załogi LPR uczniowie obejrzeli helikopter ratunkowy i dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o pracy zespołu ratowniczego. Pilot, który rozmawiał z naszymi wychowankami, przedstawił specyfikę pracy lotniczego oddziału ratunkowego oraz omówił najtrudniejsze akcje ratownicze, w których uczestniczył.

Uczniowie uczestniczyli także w zajęciach w sali edukacyjnej „Ognik”, mieszczącej się w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sanoku.

Głównym celem zajęć było przypomnienie zasad bezpieczeństwa pożarowego poprzez zapoznanie dzieci z zagrożeniami oraz sposobami zachowania w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie wzięli udział w zajęciach teoretyczno‐praktycznych, podczas których zaznajomili się z ochroną przeciwpożarową, a także z pracą strażaków. Podczas zajęć praktycznych dzieci wzywały samodzielnie pomoc, a także zostały poinstruowane jak zachować się podczas pożaru. W tzw. „zadymionym pomieszczeniu” przeprowadzono „profesjonalną” ewakuację.

Uczniowie odwiedzili Także garaże z samochodami bojowymi, gdzie podziwiali sprzęt gaśniczy, umundurowanie strażaków, a także obserwowali zjazd strażaków po rurze. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali certyfikat „Dzielnego Małego Strażaka”.

Składamy serdeczne podziękowania dla pracowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Straży Pożarnej w Sanoku, za miłe przyjęcie, poświęcenie nam czasu i uchylenia rąbka tajemnicy swojej pracy. 

Ewelina Kondracka

 

 

Tagi:

 

Więcej wpisów w kategorii Podstawówka