Spotkanie z podróżnikiem

24 kwietnia po raz kolejny odwiedził naszą szkołę podróżnik z grupy „Trzask”. Tym razem był to pan Dariusz Rochecki. Zwiedził on już ze swoimi przyjaciółmi wiele egzotycznych  zakątków świata, bo- jak sam mówi– do ciągłego podróżowania popycha go podziw dla przyrody i fascynacja różnorodnością kultur.

Tym razem pan podróżnik przybliżył naszym uczniom życie codzienne i obyczajowość Indii.  Na wyświetlanych slajdach przedstawił ten kraj w dwóch całkowicie różnych odsłonach. Z jednej strony Indie przyciągają bowiem turystów wspaniałymi zabytkami takimi jak Tadż Mahal, czy Hawa Mahal (Pałac Wiatrów),  z drugiej zaś odsłaniają ludzką biedę, zaśmiecone i brudne ulice oraz zanieczyszczoną rzekę Ganges. Naszych uczniów zdziwiły także wierzenia Hindusów, np. w święte krowy, czy też w dusze zmarłych wcielone w szczury. Dzieci mogły też bliżej poznać zwierzęta żyjące w Indiach, np. pasecznika palmowego (gatunek indyjskiej wiewiórki) oraz poznać trudy i wyrzeczenia  związane z  podróżą na wielbłądzie przez Pustynię Thar. Atrakcją była też możliwość przymierzenia tradycyjnych hinduskich strojów: sari i dhoti.

To była naprawdę niezwykła kulturalno – geograficzna lekcja dla naszych uczniów. I z pewnością każdy chętnie pozna następne przygody podróżników z grupy „Trzask”.

JRŻ

 

 
 

Więcej wpisów w kategorii Gimnazjum