Teatr Młodego Pokolenia w naszej szkole

      17 stycznia do naszej szkoły zawitał Teatr Młodego Pokolenia z Białegostoku. Aktorzy przedstawili spektakl„Dziady cz. II”, jako teatralną adaptację dramatu romantycznego Adama Mickiewicza o tym samym tytule.
Przedstawienie opowiada o dziadach — pogańskiej uroczystości obchodzonej przez ludność litewską w przeddzień Zaduszek. Spotkania te odbywały się w kaplicach lub opuszczonych domach blisko cmentarzy. Pod przewodnictwem Guślarza przywoływano dusze zmarłych, aby ulżyć ich cierpieniom oraz wysłuchać nauk i przestróg. Oczom widzów kolejno ukazywały się duchy lekkie, ciężkie i pośrednie.Pełna ekspresji gra aktorów wspaniale odpowiadała charakterowi niezwykłego obrzędu, a skromna, lecz sugestywna scenografia współtworzyła nastrój grozy i tajemniczości. Przestrogi i prawdy moralne zawarte w odwiedzinach duchów są aktualne dla współczesnych widzów. Sztuka wspaniale pokazuje pradawny obrzęd dziadów. Warto ją było obejrzeć.

M. Adamska

 
 

Więcej wpisów w kategorii Gimnazjum