„Teatr jest tak nieodzowny jak szkoła…”

      Kontakt z teatrem jest bardzo ważnym elementem w rozwoju emocjonalnym i społecznym każdego człowieka również dziecka. Z jednej strony może służyć jako bierna rozrywka, dająca odetchnąć od codzienności, wprawiając nasz umysł i ciało w stan relaksu. Z drugiej zaś jednak jest motorem do poszerzania gamy doznań estetycznych, pobudza umysł do ciągłego szukania odniesień, interpretacji, rozwija myślenie abstrakcyjne, tak ważne i pomocne w życiu. Teatr  stanowi nie tylko wspaniałą rozrywkę, ale w niesamowity sposób otwiera przed nami nowe możliwości. Przełamuje lęki, buduje poczucie własnej osobowości, kształtuje i pielęgnuje poprawną mowę, rozwija wyobraźnię i intelekt.

      Niestety nie wszyscy mogą  obcować z teatrem każdego dnia. Także uczniowie naszej szkoły nie mają możliwości częstych wyjazdów do teatru. Dlatego postanowiliśmy przystąpić do projektu „iTeatr dla Szkół”.

      Jest to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku. Oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami comiesięcznych transmisji teatralnych na żywo, realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek) bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.

      Wczoraj uczniowie klas młodszych obejrzeli w ramach projektu spektakl teatralny  „Kopciuszek” przygotowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

      To jedna z najbardziej znanych i lubianych baśni, przedstawiana w wielu wersjach na całym świecie. To opowieść o tym, że los sprzyja ludziom dobrym i szlachetnym. Ale również o cudowności i niezwykłości świata, który w wykonaniu Teatru „Kubuś” jest cały zaczarowany. Oprócz Wróżki pojawiają się tam: gadający kot, śpiewające warzywa i mówiące dziwnymi językami przedmioty, a wszystko to za sprawą magii teatru lalek.
Aby najmłodszym przybliżyć postać Kopciuszka, akcja przeniesiona została w czasy współczesne, ponadto w role wcielają się muppety, dobrze znane z filmów i programów Jima Hensona. Taka formuła dała możliwość ukazania z dystansem i humorem natury ludzkiej, wyrazistego zarysowania postaci oraz brawurowego rozegrania wszystkich wątków.
Dzieci z zainteresowaniem śledziły perypetie bohaterów, słuchały piosenek i świetnie się  bawiły. Cieszymy się, że udział w tym przedsięwzięciu umożliwi nam comiesięczne spotkania teatralne.

red. A. Sobaś‐Bodzioch

 
 

Więcej wpisów w kategorii Podstawówka