Dzień Pluszowego Misia

Od 2002 roku obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia  na pamiątkę zdarzenia z 1902 roku związanego z prezydentem Stanów Zjednoczonych Teodorem Roosveltem, który ocalił  życie małego niedźwiadka. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą „Teddy Bear” i do dzisiaj w języku angielskim w ten sposób określa się wszystkie pluszowe misie.

misioW naszej szkole, pod koniec listopada, w spotkaniu z Pluszowym Misiem wzięli udział wszyscy pierwszoklasiści, odpowiadając na zaproszenie pani Jadwigi Czernich – pracownika Biblioteki Publicznej w Niebocku. Pani bibliotekarka w ciekawy sposób przedstawiła historię tego święta, a także porozmawiała z dziećmi na temat ich własnych, ulubionych misiów. Niektóre dzieci miały ze sobą ukochane przytulanki i z chęcią dzieliły się opowieściami na ich temat. Od misiów pluszowych dyskusja przeszła na temat prawdziwych niedźwiedzi i ich różnych gatunków. Dzieci dobrze orientowały się w temacie i potrafiły wymienić zarówno niedźwiedzia brunatnego, jak i polarnego, a także misia pandę i koala. Znały też na ich temat wiele ciekawostek, a nowych rzeczy dowiedziały się podczas spotkania. Potem były quizy i konkursy o misiach oraz zabawy ruchowe z pluszakami. Pierwszoklasiści  zaśpiewali też pani bibliotekarce poznaną niedawno piosenkę pt. „Pokochaj pluszowego misia” , a potem zostały wprowadzone w świat książkowych misiowych bohaterów. Większość dzieci znała Kubusia Puchatka i Misia Yogi, a część co nieco słyszała o Misiu Uszatku. Nowo poznanymi misiami stały się Koralgol oraz miś Maciek  i Puszek.  Potem pani sprawdziła wiedzę dzieci o bohaterach książki „Kubuś Puchatek” i poczęstowała wszystkich pierniczkami na miodzie. Już w klasach, dzieci wykonały prace plastyczne także nawiązujące do Dnia Pluszowego Misia- były to szyfrowane kolorowanki z misiami oraz gipsowe figurki misiów, które należało pomalować farbkami.

Bardzo dziękujemy za ciekawie zorganizowaną lekcję biblioteczną, która z  pewnością wzbogaciła wiedzę najmłodszych uczniów, a przy okazji zachęciła ich i zmotywowała do częstszego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

J. R.-Ż.
S. Z.

 

Tagi: ,

 

Więcej wpisów w kategorii Podstawówka