Gminne obchody 96. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

„Żeby Polska była Polską”

nullDnia 11 listopada br. delegacja z naszej szkoły wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości, które, jak co roku, miały miejsce w Dydni. Poczty sztandarowe reprezentujące Szkołę Podstawową oraz Gimnazjum ZS w Niebocku wraz z opiekunami przemaszerowały na czele z orkiestrą z miejsca zbiórki do kościoła parafialnego. Mszy świętej przewodniczył oraz okolicznościową homilię wygłosił ks. prałat Adam Drewniak. W koncelebrze uczestniczyli ks. prof. Stanisław Nabywaniec oraz pracujący w Kazachstanie ks. Lucjan Pocałuń. Na uroczystości obecny był również ks.proboszcz Edward Stępień.
Po mszy św. młodzież Gimnazjum w Dydni, w słowno – muzycznym montażu artystycznym, przypomniała o pokoleniu Polaków, które przez 123 lata walczyło o niepodległość. To właśnie jemu zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej oraz możliwość pielęgnowania polskiej tradycji. Przesłanie młodych ludzi utwierdziło nas tylko w przekonaniu, że dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze — pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.
Z kolei Orkiestra Dęta Gminy Dydnia pod batutą Pana Zygmunta Podulki przygotowała wspaniały koncert piosenki żołnierskiej. Można było usłyszeć melodie piosenek „O mój rozmarynie…”, „Nie noszą lampasów…”, „My Pierwsza Brygada…” i wiele innych, i przenieść się na moment w czasy, kiedy to żołnierze z tymi słowami na ustach szli walczyć o naszą wolność.
Ostatnim akcentem obchodów Rocznicy Niepodległości był przemarsz pod pomnik „Poległych w Strajku Chłopów w 1936 roku” oraz złożenie wiązanek przez poszczególne delegacje. W naszym imieniu uczynili to Gospodarze Gminy Dydnia, ks.Adam Drewniak, Wójt Gminy Jerzy F. Adamski oraz Przewodniczący Rady Gminy Piotr Szul. Dla młodzieży, która uczestniczyła w tych obchodach to wspaniała lekcja historii, którą powinna przekazywać innym.

Małgorzata Adamska

 
 

Więcej wpisów w kategorii Gimnazjum