Święto patrona gimnazjum

Poniedziałek 20 października – tradycyjnie odbywa się święto patrona szkoły. Dzień ku czci św. Jana Kantego, uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów na sztandar i rozstrzygnięcie konkursu o życiu i działalności patrona.

Przed godziną jedenastą uczniowie zebrali się przed szkołą, a następnie za sztandarem w uporządkowanej kolumnie przemaszerowali do kościoła na uroczystą mszę świętą. Deszcz i zimno trochę psuły nastroje, ale piękna celebra i interesujące kazanie nadały chwilom modlitwy niezwykłego charakteru. Po mszy świętej uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście wrócili do szkoły. Wszyscy zebrali się na sali gimnastycznej udekorowanej ręką nieocenionej Haliny Żak‐Ruszel . AkademiaRozpoczęła się część oficjalna szkolnych obchodów. Pani dyrektor Bożena Chorążak powitała zebranych i przedstawiła program uroczystości. Na początek montaż słowno — muzyczny w wykonaniu uczniów klas pierwszych gimnazjum i dziewcząt z klasy szóstej SP. Przedstawienie prezentowało różne konteksty modlitwy – poezja i pieśń. Powaga i radość, smutek i rozterka a czasem nawet żal mieszały się nastrojami aby ostatecznie zakończyć się podziękowaniem za wszystko co daje nam Pan. Widzów i słuchaczy zachwycił zapewne śpiew Martyny, Kamili czy Anity, ale również przejmująca recytacja Joanny czy Patrycji. Wrażenie robiła na widzach także prezentacja komputerowa do ” Modlitwy” Bułata Okudżawy – no cóż, ten utwór nikogo nie pozostawia obojętnym. Po występie młodzież otrzymała gromkie brawa, ale także gratulacje od samego Pana Wójta, który uznał je za świetne. Współautorami tego artystycznego sukcesu obok samych uczniów są Ewa Zawada‐ Chorążak – autorka scenariusza i Dariusz Klimowicz – odpowiedzialny za stronę muzyczną przedsięwzięcia. Należy tu wspomnieć też Piotra Ruszla – operatora dźwięku i obrazu oraz wymienianą już H.Żak-Ruszel twórczynię dekoracji.Ślubowanie
Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie, które prowadzili członkowie samorządu uczniowskiego. Reprezentanci klas pierwszych z poszczególnych miejscowości ustawili się wokół sztandaru gimnazjum i wszyscy powtarzali rotę ślubowania za tekstem czytanym przez członkinię samorządu. Była to niewątpliwie jedna z ważniejszych chwil w szkolnym życiu gimnazjalistów. Po ślubowaniu odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu o świętym Janie Kantym. Zwyciężyła Sylwia Oleniacz, drugie miejsce zajął Radek Żaczek a na trzeciej pozycji uplasowała się Martyna Adamska. Na koniec krótkie przemówienie wygłosił Pan Wójt J.F. Adamski. Wspomniał w nim o Krakowie jako miejscu związanym z patronem szkoły a także z Anną Dymną, znaną aktorką i działaczką na rzecz niepełnosprawnych. Postać tej niezwykłej kobiety postawił młodzieży za wzór – oby tylko zechcieli Ją naśladować!

Na tym zakończyły się oficjalne uroczystości. Ten dzień niewątpliwie należy już do historii, ale będziemy go wspominać jako piękny i mądry.

Ewa Zawada‐Chorążak

 

Tagi: ,